gtag('config', 'UA-132428031-2');

Sarıkeçili yörük ailenin yaylalara göç yolculuğu başladı « kanalhb.com

23 Temmuz 2021 - 03:06

Sarıkeçili yörük ailenin yaylalara göç yolculuğu başladı

Sarıkeçili yörük ailenin yaylalara göç yolculuğu başladı
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2021 - 20:36

Sarıkeçili yörük ailenin yaylalara göç yolculuğu başladı

Sarıkeçili Yörüklerinden ‘Kuş Ali’ lakabıyla tanınan Ali Uçar (63), Anadolu’daki yüzlerce yıllık geleneği sürdürerek develerle yolculuk yapıyor.

ADANA – Kış aylarını ılıman iklimin hüküm sürdüğü Mersin‘de geçiren Sarıkeçili yörükleri, sıcakların etkisini göstermesiyle serin yaylalara sahip Konya’nın Hadim ilçesine göç ediyor.

Eşyaların develere yüklenmesinin ardından 12 deve ve küçükbaş hayvanlar ile birlikte göç yolculuğu başlayan ve Sarı Keçililer Yörüğü olan ve “Kuş Ali” lakabıyla bilinen Ali Uçar konargöçer yaşamın güzellik ve zorluklarını anlattı.

Uçar, “Yayla yolculuğuna on gün önce başladıklarını ve Ermenek üzerinden Konya’nın Hadim ilçesinin yaylalarına çıkıyoruz. Şu anda Ermenek yakınlarında dinlenmek için çadırımızı kurduk. Allah kısmet ederse. Kona göçe 20 gün sonra Hadim’in yaylalarına varacağız dedi.

“Hayatı boyunca konar göçer”

Yarım asrı aşan hayatı boyunca yollarda olduğunu, yolculuklarında her zaman bildikleri güzergahları kullandıklarını söyleyen Uçar, “Kışlık yerimiz olan Mersin Aydıncık Bozyazı bölgesinden develerimiz ve keçilerimiz ile kalktık. Konya Hadim dağlarına gidiyoruz. Bu göç yaklaşık bir ay sürer. Dağlarda konarak göçerek hayvanları müsait olan yerlerde dinlendirerek gidiyoruz. Şu an Ermenek ilçesine 500 metre yakınlarındayız. Allah izin verirse Hadim Aladağ’a gidiyoruz. Yazı orada çıkarıyoruz” diye ifade etti.

“Benden başka devesi olan kalmadı”

Eskiden Sarı Keçili Yörüklerinde herkesin devesi olduğunu anlatan Uçar, “Eskiden deve çoktu. Herkes sattı. Bu işi bundan sonra kimse yapmaz. Benim eskiden 50 tane devem vardı. . Kuşak dağıldıkça bakamam diye birazını sattım. İsteyenlere verdim. Şimdi ise 12 devem kaldı. Ben bunları satmam. Zaman ne gösterir belemiyorum. Ölünceye kadar develere bakacağım. Develeri yaylada gören insanlar kuş ali burada derler. Kendimin eskiden bin adet keçisi vardı. Bakan olmadığı için sattım. Şimdi 300 mal kaldı. 8 kızım, 2 oğlum var. 2 tanesi Karaman’da oturuyorlar. Diğerleri de hayvancılık yapıyor. Onlarında develeri vardı sattılar. Onlarda Konya tarafına yaylaya çıkarlar. Onlarda hayvancılığı çok seviyorlar. Yanımda bir kızım var. Oda eşi ile birlikte bize yardım ediyor. Onunda 300 kadar koyun da var. Onlar bizden önce Hadim ilçesinin yaylalarına götürdü. Onlar hem bize hem de kendilerine yardım ediyorlar. Bizde onların arkasından develerle davarlarla konaklayarak gidiyoruz” diye ifade etti.

“Konar göçer kültürü sadece ben yaşatıyorum”

“Eski kültürlerin ağır ağır bittiğini anlatan Uçar, “Eski konar göçer kültürü sadece ben yaşatıyorum. Kimsede deve kalmadı. Herkes develerini sattı. Eski geleneklerini kaybettiler. Herkes araba aldı. Traktör aldı. Araçlarla yaylalara çıkıyorlar. Ben bu kültürümüzü çok sevdiğim için bırakamadım. Ölünceye kadar bu kültürümü yaşatacağım” dedi.

“Anam beni dağda doğurmuş”

Yörük ailenin çocuğu olduğunu anlatan Uçar, “Ben Sarı Keçili Yörük çocuğuyum. Anam beni dağda doğurmuş. O zam doktor yok, yol yok, sokak yok. Çadırda doğduk, büyüdük, başka bir yerimiz yok.. Ben dağlarda doğdum dağlarda büyüdüm. Bu develerle konar göçerim. Hayat bununla kuruldu bununla bitecek Allah izin verirse. Yörük çok. Hepimiz yörüğüz ama devesiyle, koyunuyla, keçisiyle bizim gibi Yörük kalmadı. Konar göçer Yörükler artık bitti. Kendi kültürümüzü tanıtır Yörük kalmadı. Deve bitti Yörük lük bitti. Ama kanımız yine Yörük kanıdır. Devesiyle, keçisiyle, koyunuyla göçen gerçek bir Yörük tür. Hayatta kon-göç, kon-göç yaparak uğraşıyoruz. Bazen bir yerde 3, bazen de 5 ay oturduğumuz olur. Mallarımızla develerimizle uğraşıp duruyoruz Allah’a şükür.” ifadelerini kullandı.

“Güz mevsimi yeniden Mersin bölgesine geliyoruz”

Güz mevsimi gelince Ekim ayında yaylalardan Mersin bölgesine döneceklerini belirten Uçar, “Ekim ayında tekrar yayladan dönüş yolculuğumuz başlar. Daha sonra Mersin bölgesinden yeniden Mayıs ayında yola çıkarız. Temmuz ayında Hadim yaylalarına çıkarız. Yazın mersin sıcak olur. Oralara gittiğimizde develer sıcağa dayanamaz. Aladağ’da ağaçların altında gölgelerinde sıcaklar geçinceye kadar yatırlar. Her yıl böyle yaşantımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AYŞE ÇATLI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.